Online vzdělávání jsme se naučili využívat snad ve všech oblastech, od tancování přes kurzy vaření po lekce jógy. Online výuka se stala v poslední dvou letech velice skloňovaným pojmem také mezi rodiči. Nikdy předtím nebyli oni ani jejich děti rázem vystaveni distančnímu způsobu výuky, což vyvolalo doslova lavinu otázek, připomínek a předsudků.
V dnešním článku se blíže podíváme právě na distanční výuku, její základní druhy a na hlavní výhody a nevýhody online výuky.
Co je to distanční výuka
Distanční výuka je ve zkratce způsob vzdělávání studentů online. Lekce a studijní materiály jsou sdílené prostřednictvím internetu a žáci studují ze svých domovů, nikoli ze školních učeben.
Tento typ studia se dá rozdělit do dvou hlavních kategorií:
- Synchronní – tento způsob znamená „ve stejnou dobu“, protože probíhá v reálném čase. Vyžaduje tudíž online komunikaci, k čemuž využívá technologie jako konference. Synchronní online výuka se ukazuje jako méně flexibilní a omezuje žáka, aby se mohl učit svým vlastním tempem.
- Asynchronní – studenti mají při tomto způsobu online vzdělávání větší svobodu a více příležitostí k interakci. K obsahu kurzu či lekcí mají přístup neustále, komunikují prostřednictvím online konverzací nebo kvízů. Žáci mají motivaci prohlížet si studijní materiály i mimo hodiny, vracet se k nim a mohou se učit podle svých časových a osobních možností.
Druhy online výuky
Video konference – je tradičně setkání dvou či více účastníků. Zlepšuje interakci mezi studentem a lektorem a umožňuje nastolit strukturu pro plánování lekcí.
Hybridní distanční výuka – kombinuje obě výše uvedené kategorie, tedy synchronní s asynchronní. Studenti sice pracují svým tempem, ale dostávají termíny pro dokončení úkolů, a udržují kontakt se svým lektorem.
Online kurzy s flexibilními lekcemi – otevřený rozvrh, čili flexibilní lekce, poskytují studentům svobodu. Takový druh studia však vyžaduje poměrně velkou sebedisciplínu a motivaci k učení.
Online kurzy s fixními hodinami – tento formát staví na pevné době, termínech a studenti se na výukovou stránku musí hlásit ve specifickou dobu. Takové kurzy podporují interakci studentů.
Předsudky a mýty
Distanční výuku si mnozí spojují s dvouroční pandemií a bohužel vrhla špatný stín na online vzdělávání. Rodiče a žáci se ze dne na den ocitli v novém vzdělávacím formátu – stejně tak jako samotní učitelé. Ti nebyli na distanční výuku připraveni, chyběly studijní plány, nebyly zavedeny řádné systémy výuky, komunikace nefungovala tak, jak by měla.
Mnozí online vzdělání odmítají či mají nedůvěru a strach z technologií. Ne každý se dokáže flexibilně adaptovat na novou situaci. Někteří lidé se pevně drží svojí víry v tradiční vzdělávací postupy a právě možná kvůli špatným zkušenostem mají pocit, že distanční výuka nemůže svoji kvalitou nahradit tu prezenční. Jiní se zas mohli během online výuky cítit izolovaně či si neuměli nastavit digitální zařízení.
Výhody online výuky
Online vzdělávání už dávno nepatří mezi nekonvenční způsoby vzdělávání. S distanční výukou se pojí celá řada výhod, podívejme se na některé z nich:
- Snadný přístup – přístup ke zdrojům, ať už to jsou webové stránky, videa či aplikace, je jednoduchý a velice často zdarma.
- Flexibilita výběru – kurzy distanční výuky jsou flexibilní a mnoho z nich je uzpůsobeno přesně studentům na míru. Ti proto mohou hodiny absolvovat z pohodlí svého domova a v čase a tempu, které jim nejlépe vyhovují.
- Virtuální výlety – interaktivní online vzdělávání nabízí úžasnou možnost, jak vzrušujícím způsobem zapojit žáky do studia a motivovat jejich touhu po dalších vědomostech. Škola Novakid této výhody plně využívá a vytvořila pro své dětské studenty fantastické lekce Virtual Explorer. A každý měsíc přibývají další!
- Sebemotivace – tento druh výuky povzbuzuje studenty, aby si budovali sebekázeň. Přebírají větší zodpovědnost, učí se organizaci a fungování v online prostředí.
- Komunikace s lektory či vzdělávacími institucemi – internet maže vzdálenost mezi lektorem a studentem. V online školách angličtiny, jako je Novakid, tak mohou žáci absolvovat lekce se zkušenými rodilými mluvčími z celého světa.
- Šetří čas a peníze – distanční výuka šetří čas i peníze. Rodiče se mohou vyhnout dalším výdajům za cestu, parkování či údržbu auta, ale také snižují výdaje za učebnice.
Nevýhody distanční výuky
S distanční výukou se pojí samozřejmě i nevýhody. A o kterých se nejčastěji hovoří?
Nedostatek pohybu – s časem stráveným před obrazovkou se pojí sedavý způsob života. Vyrazte po online výuce s dětmi ven či ideálně do přírody a zapojte je do fyzických aktivit. Ta může probíhat v anglickém jazyce a posloužit jako procvičování slovní zásoby.
Technické možnosti – omezený přístup ke kvalitnímu technickému vybavení a spolehlivému internetovému připojení. S tím se pojí i výdaje na extra zařízení, jakým je například webová kamera.
Během pandemie se uskutečnilo několik výzkumů a podle PAQ Research se ukázalo, že až 8 % dětí v České republice mělo při distanční výuce omezený nedostatečnou technikou a celkově se například snížil objem volnočasových aktivit.
Je proto důležité, aby rodiče určili pevná pravidla ohledně času stráveného u obrazovek a vyvážili ho fyzickými aktivitami či kreativní činností.
Online výuka angličtiny s Novakid
Online škola angličtiny Novakid efektivně využívá technologický pokrok a nejmodernější edukativní metody, jako je například gamifikace, a všech dalších kladů distanční výuky. Za studijními materiály stojí tým pedagogů, vývojářů a metodiků, kteří implementují nejnovější výzkum, technologie a metodiku, která je založena na psychologických charakteristikách každé věkové skupiny.
Kurzy na Novakid nevyžadují žádný speciální software, čímž se snižují výdaje rodičů.
Lekce trvají 25 minut, děti se ponoří do jazykové prostředí s rodilým mluvčím a prostřednictvím kreativních a interaktivních her rozvíjejí svoji znalost angličtiny a starší děti i znalosti v dalších školních předmětech.
Podle průzkumu vidí rodiče studentů na Novakid výrazné výsledky už po 2 až 3 měsících online výuky.
Neváhejte zapsat své dítě na bezplatnou zkušební lekci. Jestli chcete vědět, jak taková hodina probíhá, podívejte se na krátké video zde.
Jaké jsou vaše zkušenosti s distanční výukou? Podělte se s námi o své zkušenosti.
Zdroj: PAQ Research, Distanční vzdělávání na jaře a podzim 2020: Pohled rodičů