O poruchách učení, ať se jedná o dysgrafii, dysortografii nebo dyslexii, se naštěstí hovoří čím dál tím otevřeněji. A té poslední v pořadí se budeme věnovat v dnešním článku. Dyslexií trpí asi 15 % světové lidské populace. Tato neurobiologická zvláštnost (nikoli nemoc!!) se vyskytuje u mluvčích všech jazyků, v každé zemi i prostředí. Dyslexie ztěžuje dítěti naučit se psát a číst, ale intelekt dítěte narušený není. Takové děti mají často tzv. kompenzační schopnosti – vynikají v propojování nápadu, jsou velmi kreativní a mají novátorské myšlení.
Díky vhodným metodám výuky, pozornosti a motivaci mohou děti s dyslexií úspěšně studovat naprosto cokoliv. Ředitelka vzdělávacího obsahu v Novakid Adrienne Landryová se s námi podělila o tipy, jak pomoci dítěti s dyslexií, aby mohlo studovat bez potíží a užívat si proces učení.
Audioknihy
Pokud má dyslektické dítě problémy se čtením a nebaví ho to, může ho zajímat poslech audioknih. Zároveň tato aktivita pomáhá rozšiřovat slovní zásobu a zvyšovat porozumění prostřednictvím poslechu. Takovým způsobem se dítě dozví spoustu slov, ale také se naučí mnohem rychleji rozluštit nová slova.
Hudba
Mezi osobnostní rysy dyslektických dětí často patří estetická orientace a kreativita. Jejich schopnost myslet v obrazech je pravou hodnotou ve světě umění a velkou měrou přispívá k úspěchu v této oblasti, vyrovnává některé „nezdary“ tradičního školního vzdělávání.
Zároveň hudební lekce nejen zdůrazňují silné stránky dítěte, ale také přispívají k rozvoji fonematického sluchu. Řada studií potvrdila, že zpracování řeči a hudby probíhá ve stejných oblastech mozku. Tyto oblasti jsou zodpovědné za mechaniku řeči, hledání podobností mezi zvuky, symboly a jejich složitými kombinacemi.
O tom, jak může hudba sloužit jako nástroj k učení angličtiny, jsme psali již dříve.
„V Novakid při výuce angličtiny dětí používáme metodu Reading Through Phonics. Pomáhá jim sladit zvuk s písmenem. V první fázi se děti učí hlavní zvuky samostatně, v druhé se učí rozlišovat hlásky ve slovech a číst jednotlivá slova a teprve poté se učí číst fráze, věty a texty. Pomáhá našim studentům a studentkám, aby mohli v budoucnu přečíst neznámá slova,“ vysvětluje Adrienne Landryová.
Kreslení
Dyslektické dítě může vynaložit obrovské úsilí na to, aby si několikrát přečetlo kapitolu z učebnice a poté si nevzpomnělo na jediný fakt. Ale kdyby si vzalo do ruky tužku a nakreslilo slova, věty nebo dokonce komiksy a pak se pokusilo převyprávět celý příběh, informace se stanou docela hmatatelnými.
„Asociativní myšlení dítě je zapojeno 100 % času. Pomáhá s rychlým zapamatováním probrané látky a udrží ji v paměti na dlouhou dobu,“ pokračuje Adrienne Landryová.
Při přípravě domácích úkolů se doporučuje vzít si tužky, pastelky a fixy. Zatímco dítě kreslí nebo něco ručně vyrábí, třeba nějaké obrázky související s předmětem studia, lépe látce porozumí a zapamatuje si ji.
Vzdělávací aktivity založené na komunikaci
Dá se říci, že komunikativní metoda výuky cizích jazyků bez překladu s rodilými mluvčími je výhodnější pro všechny děti, včetně těch s kognitivními specifiky, jako je právě dyslexie.
„Mimika, gesta a obrázky pomohou studentovi a učiteli, aby si porozuměli. Taková nepřeložená angličtiny se vám lépe zapíše do podvědomí. Pokoušet se číst neznámá slova v tištěné nebo elektronické podobě však dítěti jen způsobí bolest hlavy a může vyvolat ztrátu zájmu o další studium,“ uvádí Adrienne Landryová.
ADHD může jít s dyslexií ruku v ruce
Přibližně 25 až 40 % dětí s dyslexií trpí také poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a naopak, kolem 25 % dětí s ADHD mívá také dyslexii.
Pokud zaznamenáte, že je vaše dítko často neklidné, hodně upovídané, snadno se rozlobí a těžce se soustředí, pak to vše mohou být běžné příznaky ADHD. Často jsou patrné před dosažením šesti let a vyskytují se ve více než jedné situace, v domácím a školním životě.
Tyto příznaky mohou způsobit v životě dítěte značné problémy, jako jsou například špatné výsledky ve škole, slabá společenská interakce s ostatními vrstevníky a dospělými a problémy s disciplínou. Proto je tak důležité rozpoznat příznaky a co nejdříve vyhledat kvalifikovanou pomoc.
Je pro vás téma dnešního článku aktuální?
Řešíte poruchy učení u vás doma nebo v okolí? Zanechejte svůj komentář níže a nezapomeňte Novakid následovat na sociálních sítích.