Nový školní rok je už v plném proudu a rodiče mají tradičně plné ruce práce s vybíráním všech možných kroužků, kurzů a mimoškolních aktivit pro svoje ratolesti. V dnešním článku se podíváme na charakteristiky, které by měl splňovat ideální lektor či lektorka.
Portrét ideálního učitele: individuální přístup, stanovení hranic a pravidelná zpětná vazba
Děti už jsou zpátky ve škole, což pro rodiče znamená doladění kurzů a hledání vhodných učitelů pro jejich dodatečné vzdělávací aktivity. Stále větší počet rodin volí virtuální formu doučování nebo online školy. Online školy také poskytují více příležitostí k výběru lektorů. Rodiče dětských studentů online školy angličtiny Novakid se podělili o nuance při výběru učitelů v online prostředí a o to, jaké charakteristiky a rysy skutečně hledají.
Názory rodičů:
„Náš učitel je přiměřeně přísný, náročný, disciplinovaný. Látku uvádí do té doby, dokud není plně vstřebána a pochopena, ale zároveň je pozitivní, přátelský a má pochopení.“
„Učitel by přece měl zůstat učitelem. Je důležité, aby se učitel držel programu a pracoval na dosažení výsledků. A také srozumitelně vysvětlil látku a vždy opravoval chyby.“
Komentář odbornice:
„Když s rodiči koordinujete program, pak věří, že se ‚rozhodují sami‘, cítí se zapojeni a sebejistě. Možná je v tom něco jako ‚iluze volby‘. Rodiče každopádně potřebují výsledky, a proto je důležité, je do programu promítnout,“ vysvětluje Adrienne Laundryová, vedoucí studia ve škole Novakid.
Ideální učitel je ten, který… ví, jak najít správný přístup k dítěti
Kompetence a dodržování standardů učební osnovy jsou stejně důležité. Rodiče ale přesto od učitele očekávají schopnost najít si vhodný přístup ke konkrétnímu dítěti. Aby se u náročného tématu zdrželi déle, snaží se vytáhnout stydlivého studenta či studentku z jejich ulity nebo přesměrovat jejich vrtošivou energii jinam. To platí zejména pro mimoškolní aktivity, kdy například student při lekcích konverzuje s učitelem jeden na jednoho, takže nemusí „držet krok“ se zbytkem třídy.
Od učitelů se také očekává, že najdou rovnováhu mezi přísností a vstřícností. Učitele, kteří jsou příliš přísní, děti těžko přijímají. Rodiče jsou ale podezřívaví k příliš uvolněným lektorům.
„Naše učitelka si dokázala k našemu dítě najít přístup a naprosto si ho získat. Zároveň se chová uvolněně a přirozeně, má kreativní přístup, vlastní styl a úkoly s dítětem zvládne, protože ho zaujme, aniž ho vystaví tlaku.“
„Líbí se mi, že si učitel pamatuje zájmy dítěte, jeho koníčky nebo oblíbené kreslené postavičky a aktivně je využívá ve výuce.“
„Z učitelů, kteří jsou příliš vážní, nemám dobrý pocit. Ale jednoho dne jsme vyzkoušeli lekce s naším synem, který pronesl: „Óh, je tak roztomilý!“ coby reakci na každé slovo, které naše dítě řeklo. To ho trochu stresovalo.“
Komentář odbornice:
„Z pohledu pedagoga by zátěž dítěte měla odpovídat nejen jeho úrovni a schopnostem, ale také specifikům tempa učení,“ říká Helen Tourlayewová, vedoucí oddělení rozvoje učitelů Novakid.
Ideální učitel je ten, který… poskytuje pravidelnou zpětnou vazbu
Dalším důležitým bodem je ochota učitele poskytovat zpětnou vazbu. Pro rodiče se komentáře lektora stávají ukazatelem pokroku, které jejich dítě dělá. Zároveň se očekává, že učitel bude maximálně čestný a také nestranný.
„Líbí se mi, když učitel poskytuje objektivní zpětnou vazbu: pomáhá to zefektivnit lekce. Příliš optimistická a pozitivní zpětná vazba je znepokojující. Je pak těžší pochopit, jak se věci skutečně mají.“
„Na našem učiteli se mi z pohledu rodiče nejvíce líbí, že nám poskytuje podrobnou zpětnou vazbu a další rady.“
Komentář odbornice:
„Kromě toho, že učitel zaznamenává úspěchy dítěte, zpětná vazba je také úžasná pro sledování pokroku. Nikdo samozřejmě nechce slyšet, že se jeho dítěti v něčem nedaří, ale tady je právě úkolem učitele, aby správně poskytoval i tento druh zpětné vazby,“ vysvětluje Adrienne Laundryová, vedoucí studií v Novakid.
Na co se zaměřit při výběru „vašeho“ učitele
- Vysokoškolské vzdělání
Více než polovina všech rodičů se při výběru učitele spoléhá na úroveň jeho odborných znalostí. V ideálním případě by měl mít vysokoškolské vzdělání v odborném předmětů.
- Mezinárodní certifikát
Pokud jde o cizí jazyky, pak je důležité věnovat pozornost tomu, zda má lektor mezinárodní diplom. Takové certifikáty se vydávají po absolvování speciálních pedagogických kurzů, jako je TEFL a TESOL. Je důležité, aby lektor dokončil celý kurz, nikoli jen jeho zkrácenou verzi. Například TESOL, kromě standardního vzdělávacího programu pro učitele, nabízí zjednodušenou verzi. Ta zahrnuje 40 hodin lekcí za vstupní poplatek od 30 do 50 dolarů – kdokoli si pak může říkat učitel. Dokonce i někdo, kdo nemá nic společného s angličtinou, ani se vzděláním.
- Pracovní zkušenost
Vyberte si učitele či učitelku s minimálně 3letou praxí. Věnujte pozornost jejich zkušenosti s online výukou. Někdy ani talentovaní učitelé nejsou schopni rychle přejít ze školního systému na online formát.
- Hodnocení učitele
Velké online školy mají hodnocení učitelů a obvykle jsou sestavována na základě zpětné vazby od ostatních uživatelů.
Zaujalo vás téma dnešního článku? Jaké máte zkušenosti s výběrem učitelů? Budeme rádi, když nám zanecháte komentář níže. A nezapomeňte Novakid následovat na sociálních sítích Instagram nebo Facebook či kanálu YouTube.