Hledáte tipy na dárky pro děti? Ale zároveň chcete najít výukové hry, díky kterým si děti můžou přes léto procvičovat svoje znalosti angličtiny nasbírané za školní rok? Nebo potřebujete novou hru na dovolenou pro děti? Proč nezvolit didaktické hry! Představují víc než jen hračku pro děti.
Co jsou to didaktické hry?
Proces výuky a studia cizích jazyků byl vždy centrem metodologického výzkumu. Cílem bylo vždy zlepšovat metody a techniky používané k výuce cizích jazyků. V uplynulých letech se jasně ukázalo, že využíváním interaktivních techniky, písní, her a dalších komunikačních aktivit se zvyšuje schopnost komunikace v cizím jazyce. Didaktické hry patří mezi oblíbené techniky, jež lektoři angličtiny používají nejen s dětskými studenty. Jsou totiž interaktivní, založeny na komunikaci a především zábavné!
Co jsou to tedy didaktické hry? Stručně řečeno se jedná o hry pohybového nebo společenského rázu. Průběhem samotné hry si děti procvičují různé dovednosti jako je paměť, jemnou motoriku, spolupracovat v týmu nebo komunikovat či rozvíjet smyslové vnímání.
Didaktické hry jsou také výtečným pomocníkem při učení angličtiny. Díky nim jsou lekce zábavnější, a protože jsou interaktivní, budují i pouto a pocit důvěry mezi dítětem a učitelem. Žáci se touží naučit více, mají důvod ke komunikaci a neopakují věci, aniž by samy přemýšlely, co vlastní chtějí vyjádřit. Hraním didaktických her studenti přirozeně touží dosáhnout vyšší úrovně znalosti angličtiny.
Učitelé mají při výuce angličtiny obecně tři hlavní cíle:
Pomáhat dětem, aby přemýšlely samy za sebe.
Pomáhat žákům úspěšně zvládnout zkoušky či testy.
Pomáhat studentům s budováním jejich sebedůvěry, aby mohli anglicky mluvit, číst a psát.
Didaktické hry umožňují učitelům procvičovat se studenty mluvení, aniž by zanedbávali čtení a psaní. Rozvíjejí tak kontexty, aby si žáci mohli procvičovat jazyk smysluplným způsobem. Hraní je pro všechny děti zajímavá aktivita, a proto se her skutečně chtějí účastnit. K tomu ale potřebují rozumět novému cizímu jazyku, aby mohly reagovat a odpovídat nazpět.
Výhody didaktických her při studiu anglického jazyka
Začlenění didaktických her do studia angličtiny či do domácího učebního procesu přináší celou řadu výhod, například:
Didaktické hry motivují studenty, protože jsou zábavné a zajímavé.
Takové výukové hry pomáhají lektorům tvořit smysluplné kontexty.
Zajišťují intenzivní a užitečné procvičování anglického jazyka.
Rozvíjí všechny čtyři jazykové dovednosti – mluvení, psaní, čtení a poslech, a to ve všech typech komunikace, jako je povzbuzení, souhlas, nesouhlas nebo vysvětlení.
Didaktické hry umožňují práci ve dvojicích nebo v rámci skupiny (týmu).
Výukové hry jsou skvělou alternativou k tradičním metodám.
Umožňují opakování už naučených slovíček, frází či gramatiky.
Díky didaktickým hrám může učitel snadněji představit nové náročné téma.
Zlepšují týmovou práci.
Učí žáky jak následovat a dodržovat pravidla.
Tipy na didaktické hry pro děti
Didaktické hry na učení angličtiny bychom mohli rozdělit na hry, díky kterým děti procvičují slovní zásobu, gramatické struktury a konverzační znalosti. Využijte volnějšího programu během letních prázdnin a pusťte se do výukových her u vás doma. Buď si můžete zakoupit didaktické hry, jako je pexeso, smyslové kostky, skládačky, puzzle, labyrinty, provlékadla, domino atd, nebo si vytvořit své vlastní. Tady je pár tipů:
Prší
Cílem této karetní hry je opakování slovní zásoby. Hodí se pro děti ve věku od 4 do 11 let. Potřebovat budete hrací karty, které si vyrobíte ze čtvrtky a pomalujete obrázky s probranými slovíčky. Karty rozdejte jako při běžné karetní partii, děti si srovnají kartičky do balíčku, aby nemohly spatřit obrázky. Postupně karty vynášejí a úkolem je správně pojmenovat věc na obrázku. Když si děcko slovo nepamatuje, připomeňte mu výrazy, ať může uspět v dalším kole a má motivaci hrát. Vítězem se stane ten, komu nezůstanou v ruce žádné karty. Dynamická hra slouží k upevnění slovní zásoby a může se do ní zapojit skutečně celá rodina.
Prozraď mi něco o sobě
Konverzační hra zlepšuje mluvní pohotovost při odpovídání na otázky ohledně různých témat. Tato didaktická hra se hodí pro děti od 8 let a potřebovat na ni budete krabičku, kam vložíte otázky. Na lístečky napište úsměvné dotazy na koníčky dítěte, jeho oblíbené pohádky, filmy, jídla, zvířata, aktivity a podobně. Zapojte kamarády či děti ze sousedství, jedná se o snadnou motivační hru. Pokud dítě dotazu nerozumí, zkuste ho přeformulovat.
Let časem
Výuková hra na procvičování gramatiky je určena pro studenty, kteří už probírali slovesné časy. Vytvořte seznam s fotografiemi či obrázky, které zachycují nějakou akční událost, a každou doplňte různým příslovečným určením času. Dítě má za úkol dát dohromady příběh k dané události a použít jiný čas. Hra se hodí pro skupinku dětí, jelikož děti rády vymýšlejí příběh dohromady a přemýšlejí o správném použití slovesného času.
Učení angličtiny na Novakid prostřednictvím gamifikace
Pokud vaše dítě už s Novakid studuje, pak jste se s pojmem gamifikace už setkali. Jestli jste na stránkách Novakid poprvé, gamifikace je ve zkratce metody výuky, která účinně využívá herních prvků v neherním prostředí.
Vzdělávací programy Novakid obsahují rozličné interaktivní hry, co děti motivují k dalšímu učení angličtiny. Mladí angličtináři Novakid milují svět Novakid Game World Universe, jehož cílem je rozvoj gamifikace ve výuce jazyků. Toto inovativní výukové prostředí je založeno na příběhu s animovanými příběhy, kdy se děj propojuje s individuálními lekcemi, minihrami a domácími úkoly. Lektor se hry účastní a učení je pro dítě zábava.
Přesvědčte se sami a přihlaste dítě na bezplatnou zkušební lekci angličtiny. Plnohodná 25minutová lekce dítěti představí interaktivní platformu a zapojí ho do učení pomocí zábavných anglických her. Lekce probíhá ve virtuální učebně výhradně s rodilým mluvčím a po jejím skončení získáte doporučení, jak by mělo dítě na základě svých znalostí a věku pokračovat. Je to tak snadné!