Pamatujete si, jak jste se učili plavat? Byli jste ve vodě nebo na souši? Naučili jste se plavat tím, že jste se vodě vyhýbali nebo o plavání jenom četli? Nejspíš ne, že? Plavat jste naučili až tehdy, když jste byli ve vodě.
Metoda výuky angličtiny v Novakid funguje na stejné bázi. Učení praxí je způsob, jakým přistupujeme ke studentům. Vytváříme online lekce s plným ponořením do angličtiny, kdy studenti potřebují angličtinu, aby se ji mohli naučit. Zní to poněkud divně? Metoda výuky ponořením se do jazyka se osvědčila jako jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se naučit anglicky.
Pomocí metod výuky jako je PPP, TPR, gamifikace a opakování v našich poutavých lekcích zajišťujeme, že se děti naučí porozumět novým anglickým konceptům.
Podívejme se blíže na koncept výuky Novakid. Zjistíte, které metody výuky angličtiny používáme, jaké jsou jejich charakteristiky a jak studentům pomáhají, aby si perfektně osvojily anglický jazyk.
Jak funguje jazyková imerze a metody výuky PPP?
Začněme metodou výuky, které se říká úplné ponoření či vnoření do jazyka nebo také jazyková imerze. Někomu může jazyková imerze připadat jako nový termín. Ve skutečnosti se v mezinárodním pojetí jedná o osvědčenou metodu výuky v bilingvním vzdělávání praktikovanou už v minulém století.
Novakid používá metodu výuky v podobě úplného ponoření do jazyka.
Stručně řečeno: jedná se o výuku v jazyce, nikoli výuku jazyka. Ideálně se s touto metodou výuky začíná už v mateřských školách (tak zvaná raná imerze), kdy nejlépe dosáhneme bilingvní úrovně znalosti cizího jazyka. Když se propojí výuka angličtiny s obsahem, dítě se v tu chvíli efektivně vyvíjí také v sociálním i kognitivním směru.
Aby lektoři a lektorky Novakid učili angličtiny skrz imerzivní výuku bez překladu, používají přístup PPP:
- Presentation – učitel uvádí novou slovní zásobu do kontextu, aby pomohl studentovi pochopit její význam.
- Practice – student procvičuje nové pojmy různými způsoby, jako je čtení, mluvení, poslech, hry atd.
- Production – učitel povzbuzuje žáka, aby používal nově naučenou slovní zásobu v konverzaci.
Úspěch imerzního vzdělávání úzce souvisí s vyjádřením podpory dětem. Rodiče by měli být o účinnosti imerzního vzdělávání plně přesvědčeni, jestliže chtějí své dítě do takového vzdělávání zapsat. Ve společnosti se mohou totiž velmi často setkávat s jistým nesouhlasem a názory, že své dítě vystavují nepřiměřeným výzvám. Velkým přínosem samozřejmě je, když se sami rodiče daný jazyk učí a umí ho alespoň v omezené míře používat v praxi. Jinak cizí jazyk může pro dítě představovat jen další povinnou věc k naučení, což není žádoucí.
Rodiče mohou přispět k úspěšnému ponoření do jazyka tím, že umožní dítěti, aby ho mohlo využívat i mimo školu či jazykové lekce – například v mimoškolních aktivitách nebo o letních prázdninách na rodinné dovolené v oblastech, ve kterých se daný jazyk běžně používá.
TPR pomáhá studentům pochopit nové koncepty
Vzdělávací metoda TPR (Total Physical Response) – celková fyzická odpověď – je založena, jak název napovídá, na koordinaci pohybu a cizího jazyka. První studie o této metodě vyšla už na konci 70. let. Vychází z vrozeného bioprogramu lidí pro jazykové učení. Ten stanovuje optimální postup pro vývoj jak prvního i druhé jazyka. A proto by se výuka cizího jazyka měla podobat postupu osvojování mateřského jazyka. Novakid používá tuto účinnou metodu výuky i proto, že redukuje stres, student se během hodin cítí uvolněně a tudíž si nevytváří řečovou bariéru a negativní bloky. Může se tak snadněji vyjadřovat a mluvit.
Opakování je skutečně matka moudrosti
Účinné opakování naučených anglických frází a slovní zásoby nemá nic společného s biflováním. Lektoři v Novakid využívají tuto metodu výuky hravou formou, aby si děti nové informace uložily a mohly si je skutečně dlouhodobě zapamatovat. Děti během online lekcí poslouchají například příběhy na konkrétní téma a nová slova a slovní spojení pochopí lépe v kontextu.
Slovní zásoba se skládá z aktivní a pasivní části. Aktivní slovní zásobou rozumíme slova, jimž rozumíme a používáme je ke komunikaci. Zatímco pasivní slovní zásoba je tvořena slovy a frázemi, kterým také rozumíme, ale nepoužíváme je. Aby se pasivní slovní zásoba stala aktivní, je třeba ji efektivně opakovat!
Zábava a motivace díky gamifikaci
Ano, zábava! Hra je fantastický nástroj, co povzbudí studentův zájem a nadšení pro anglický jazyk. A proto Novakid používá gamifikaci a hry jako metodu výuky během lekcí. Výuka a procvičování angličtiny probíhá prostřednictvím interaktivních her a aktivit, které vyžadují, aby studenti naslouchali, četli a mluvili. Podle učebních osnov byly vytvořeny speciální Mini hry uzpůsobené pro úroveň a lekci, ve které se mladý angličtinář právě nachází. Hraním takových her se žáky z celého světa mohou studenti zábavnou formou procvičovat a opakovat nabyté znalosti ze svých lekcí.
Novakid nabízí všem dětem ve věku od 4 do 12 let zkušební lekci zdarma. Student v ní má přístup ke všem moderním výukovým metodám pod vedením zkušeného lektora. Všichni naši učitelé jsou rodilí mluvčí a po skončení plnohodnotné lekce určí úroveň angličtiny vašeho dítěte a doporučí spolu s týmem metodiků vhodný program.