Není žádným tajemstvím, že znalost anglického jazyka je nesmírně důležitá. Nejrozšířenější jazyk na světě se stal také nejstudovanějším cizím jazykem a dnes každý pátý člověk mluví či rozumí angličtině.
Velký vliv bychom jistě mohli připsat i tomu, že anglický jazyk je nejpoužívanějším jazykem na internetu, přes čtvrtinu webových stránek je vytvořeno v angličtině a více než 53 % webových stránek obsahuje anglický jazyk jako jednu z jazykových možností.
Dnešní moderní rodiče si velmi dobře uvědomují, jak výborná znalost anglického jazyka ulehčí jejich dětem v budoucnosti život. Ať už to budou perspektivní pracovní příležitosti, doma i v zahraničí, pohodové cestování a snadné navazování kontaktů po celém světě.
Při vybírání vhodného studia angličtiny pro své děti mají rodiče na výběr z možností ve státním sektoru a v privátním. V dnešním článku se podíváme na některé z hlavních rozdílů.
Studium angličtiny na státních školách
Studium angličtiny začíná ve státním sektoru až se základní školou, většina škol vyučuje anglický jazyk od třetí třídy a některé osvícenější školy jeho výuku zařazují už od třídy první. Studie však potvrdily, že ideální věk pro zahájení studia angličtiny je už v předškolním věku.
Mezinárodní srovnání ukazuje, že Čechům patří 27. místo v EF English Proficiency Index ze 112 zemí, které jsou na seznamu uvedeny. Toto umístění signalizuje zlepšující se výsledky České republiky díky neustále se snižujícímu věku, kdy děti se studiem angličtiny začínají a snadnějšímu přístupu k anglickým filmům, hudbě či seriálům v původním znění.
Bohužel stále chybí vhodné využití anglického jazyka v praxi, nedostatek lektorů, kteří jsou rodilí mluvčí, a moderní edukativní nástroje či studijní prostředí, co děti motivuje k dalšímu studiu angličtiny.
Pár pokročilých škol sahá po dvojjazyčném vzdělávání prostřednictvím integrované výuky předmětu a cizího jazyka (CLIL), snad se jejich množství bude nadále zvyšovat a tento efektivní způsob výuky bude dostupný širšímu spektru studentů. Státní vzdělávání je zdarma, což samozřejmě pro mnohé rodiče představuje obrovské plus. Jak kvalitně výuka probíhá, pak vždy záleží na konkrétní škole.
Soukromé školy se zaměřením na anglický jazyk
Hlavně ve větších městech se rodičům nabízí možnost soukromého, tedy placeného, vzdělání. Soukromé česko-anglické školky přibývají a mnohé základní školy se profilují rozšířenou výukou anglického jazyka nebo vyučováním v angličtině v plném rozsahu.
Díky privátnímu systému si školy mohou spíše dovolit zaměstnat coby lektory rodilé mluvčí, mají přístup k nadstandardnímu vybavení a moderním edukativním nástrojům. Vzhledem k menšímu počtu dětí ve třídě a rodinnějšímu školnímu prostředí se pedagogové mohou žákům více věnovat. Mnohé školy praktikují zahraniční trendy, které jsou méně konzervativní než na veřejných školách.
Privátní lekce anglického jazyka
Dobré vzdělání je nezbytné k úspěšné kariéře a rodiče chtějí svým dětem zajistit především skvělé startovací podmínky. Jejich volba často padá někde mezi výše uvedené možnosti.
Volí placené kurzy anglického jazyka, u nichž musí zvážit celou škálu faktorů – od metody výuky anglického jazyka přes dostupnost kurzu (finanční, časová) až po zkušenost lektorů, ideálně rodilých mluvčích.
Studium angličtiny s Novakid
Novakid posunuje studium angličtiny na další úroveň. Všechny lekce probíhají výhradně s rodilými mluvčími, kteří mají adekvátní vzdělání a praxi v učení dětí, a proto je výuka už od začátku velmi efektivní. Vzdělávací program je uzpůsoben individuálním potřebám a věku mladého studenta. Lekce probíhají výhradně online z pohodlí domova a obsahují nejmodernější metody a technologii.
Výuka mladých studentů v online prostředí s sebou přináší řadu nových výzev pro vzdělávací komunitu a online výukové platformy. Podpora hlubšího zapojení do obsahu pomáhá udržovat pozornost studentů a rozvíjet jejich online studium angličtiny. Novakid proto aktivně zapojuje gamifikační přístup a využívá výhod formy výuky, co je založena na příběhu.
Dle interních údajů Novakid, které byly shromážděny ohledně účinnosti gamifikace, účasti a angažovanosti studentů, se ukázalo, že různé prvky gamifikace zařazené do výukového prostředí (hry, techniky gamifikace či design) a obsah pro studium angličtiny mají působivý dopad na učení i výsledky studentů.
Průzkum probíhal od října 2021 do března 2022 na více než 30 tisících studentů Novakid ve věku od 4 do 12 let. Na základě výsledků výzkumu účinnost gamifikační metody Magic Academy zvyšuje inovativní výuka založena na příběhu výkon žáků v klíčových způsobilostech jako čtení, mluvení a poslech.
Ukázalo se, že úroveň motivace dětí učit se anglický jazyk přímo souvisí s různými prvky gamifikace a prvky založenými na příběhu. Narativní prostředí pozitivně ovlivňuje motivaci studentů, aby dokončili své domácí úkoly a další doplňkové aktivity. Ti tráví až o 24 % méně času dokončením svých domácích úkolů než studenti, kteří takové aktivity nedělají. Průměrná rychlost učení je až o 12 % vyšší po minimálně 4 měsících studia u žáků, kteří byli zapsáni do kurzu Novakid Magic Academy (1. úroveň).
Pokud vaše dítě ještě nepatří mezi globální komunitu studentů, dopřejte mu, ať si vyzkouší bezplatnou lekci zdarma. Po plnohodnotné lekci tým metodiků spolu s lektorem určí úroveň znalosti a doporučí vám pro vaše dítko nejvhodnější program na základě znalostí a věku. Je to tak snadné!